Ogłoszenia i komunikaty
- Szczegóły
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaprasza na konsultacje społeczne projektów jedenastu Planów utrzymania wód w regionach wodnych, na obszarach działania PGW Wody Polskie Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz sporządzonych dla tych dokumentów Prognoz oddziaływania na środowisko. Konsultacje odbywają się w terminie: 7 - 31 stycznia 2025 r. pod hasłem: „TAK dla równowagi w utrzymaniu wód!”.
Czego dotyczą Plany utrzymania wód?
Plany utrzymania wód (PUW) są dokumentami planistycznymi w gospodarce wodnej, które pełnią kilka istotnych funkcji. Przedstawiają planowane do realizacji działania utrzymaniowe, identyfikują odcinki wód, w obrębie których występują zagrożenia dla swobodnego przepływu wód oraz spływu lodów, z rozróżnieniem rodzajów zagrożeń. Ponadto plany zawierają wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. PUW opracowuje się zgodnie z zapisami art. 327 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz.U. 2024 poz. 1087 ze zm.)
Prace utrzymaniowe są realizowane w obrębie dna i brzegów śródlądowych wód powierzchniowych i polegają na:
wykaszaniu roślin,
usuwaniu roślin pływających i korzeniących się w dnie,
usuwaniu drzew i krzewów,
usuwaniu przeszkód naturalnych oraz wynikających z działalności
człowieka,
zasypywaniu wyrw oraz ich zabudowie biologicznej,
udrażnianiu wód,
remoncie lub konserwacji ubezpieczeń urządzeń wodnych lub budowli regulacyjnych,
rozbiórce lub modyfikacji tam bobrowych oraz zasypywaniu nor zwierząt w brzegach.
W trakcje przygotowywania dokumentów poddawanym konsultacjom uwzględniono potrzeby z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz konieczność osiągnięcia celów środowiskowych. Cele te można określić jako osiągnięcie lub utrzymanie dobrego stanu wód oraz zapobieganie ich pogorszeniu, w szczególności w odniesieniu do ekosystemów wodnych i innych ekosystemów od nich zależnych.
Gdzie będą organizowane spotkania?
Organizujemy spotkania konsultacyjne w 22 miastach na terenie całego kraju. Spotkania odbędą się w: Białej Podlaskiej, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Jaś le, Katowicach, Krakowie, Koszalinie, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Pile, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Sandomierzu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze.
Szczegółowy harmonogram, w tym formularz rejestracyjny na spotkanie, jest dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod
Jak można zgłaszać uwagi i wnioski?
W terminie konsultacji, czyli od 7 do 31 stycznia 2025 r. będzie można składać uwagi, zarówno do samych projektów Planów utrzymania wód, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów.
Uwagi i wnioski można zgłaszać w następujący sposób:
1) W formie pisemnej za pomocą formularza dostępnego na spotkaniach konsultacyjnych;
2) Poprzez wypełnienie formularza elektronicznego, który zostanie udostępniony pod adresem: https://puw.webankieta.pl/;
3) Bezpośrednio do siedziby Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej lub Zarządów Zlewni przy pomocy
formularza. Adresy poszczególnych miejsc są dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/rzgw
4) Ustnie do protokołu w siedzibie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej: ul. Żelazna 59a, 00-848 Warszawa, moduł 4.7 Wydział Utrzymania.
5) Przy pomocy formularza nadesłanego tradycyjną pocztą na adres Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, ul. Żelazna 59a, 00-848 Warszawa, z dopiskiem: „PUW konsultacje społeczne” – decyduje data wpłynięcia korespondencji (do 31 stycznia 2025 r.).
Wszystkie adresy, materiały, a w szczególności projekty omawianych dokumentów, zostaną opublikowane na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod w dniu rozpoczęcia konsultacji społecznych.
Zachęcamy również do odwiedzenia portalu, pozwalającego na sprawdzenie zawartości projektów PUW, odnoszących się do obszarów wskazywanych przez osobę zainteresowaną na podstawie mapy obszaru Polski. Zapraszamy do zgłaszania uwag do konkretnych elementów PUW w tych lokalizacjach. Link do portalu znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod w dniu rozpoczęcia konsultacji społecznych.
W przypadku pytań organizacyjnych prosimy o kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny: 695 626 034.
Tekst: Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie
- Szczegóły
Zawiadomienie Wojewody Łódzkiego o wszczęciu na wniosek PGE ENERGETYKA KOLEJOWA S.A. postępowania w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego na terenie zamkniętym, kolejowym, dla przedsięwzięcia pn.: "Budowa linii kablowej SN 15 kV typu 3xXRUHAKXS 1x120 mm2pomiędzy lokatą słupa nr 9/88 i 21/88 w ciągu LPN Kozuby-Szadek", przewidzianego do realizacji na działkach o nr ewid. 202, obręb 4 Dobra, 307/1, 307/2, 597, obręb 11 Kustrzyce, 410, obręb 12 Lichawa, gmina Sędziejowice, powiat łaski, województwo łódzkie.
Pełna treść zawiadomienia w załączniku.
- Szczegóły
Wójt Gminy Sędziejowice ogłasza konkurs na stanowisko Kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia w Sędziejowicach.
Już tylko do 23 września można składać oferty w konkursie na kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia w Sędziejowicach.
Od kandydatów wymagane są:
1) wykształcenie wyższe;
2) wiedza i doświadczenie dające rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków kierownika;
3) co najmniej pięcioletni staż pracy na stanowisku kierowniczym albo ukończone studia podyplomowe na kierunku zarządzanie i co najmniej trzyletni staż pracy;
4) brak prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie.
Dokumenty określone w ogłoszeniu kandydaci zgłaszający się do konkursu składają w sekretariacie Urzędu Gminy Sędziejowice lub za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Gminy Sędziejowice, ul. Wieluńska 6, 98-160 Sędziejowice, w zamkniętej kopercie, na której umieszczają swoje imię, nazwisko oraz adres i numer telefonu kontaktowego, a także adnotację o treści: „Konkurs na stanowisko kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia w Sędziejowicach”.
W przypadku ofert złożonych za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu do Urzędu Gminy Sędziejowice.
Oferty, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.
- Szczegóły
Mamy najnowsze informacje o tym, co jest obecnie najbardziej potrzebne na terenach objętych powodzią.
Aktualna lista to:
- środki czystości, higieny osobistej, pieluchy, mokre chusteczki etc.
- wszelkie sprzęty do sprzątania, wiadra, mopy, szczotki etc.
- odzież - zarówno robocza i ochronna jak i codziennego użytku (TYLKO NOWA, wszystkie rozmiary, bielizna również) kalosze, rękawice
- sprzęt AGD, osuszacze
- artykuły szkolne
- kuchenki turystyczne razem z kartuszami
- wszelkie sprzęty remontowo - budowlane
Dary można nadal dostarczać do:
Urzędu Gminy Sędziejowice od pon. do pt. od 7:30 do 15:30, w środy od 9:00 do 17:00.
Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziejowicach od pon. do pt. od 9:00 do 20:00.
Można też kontaktować się ze swoim sołtysem w sprawie przekazania pomocy lokalnie.