Codzienne życie mieszkańców Naszej Gminy
- Szczegóły
Frekwencja w gminie Sędziejowice w pierwszej turze wyborów prezydenckich wyniosła 67,06%.
Pełne wyniki wyborów na naszym terenie na stronie PKW https://wybory.gov.pl/prezydent2025/pl/wynik/gm/100303
- Szczegóły
W niedzielę 18 maja 2025 r. odbędzie się pierwsza tura głosowania w wyborach prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Głosowanie odbywać się będzie w godzinach od 7:00 do 21:00.
Wykaz obwodów wyborczych i adresy lokali wyborczych na terenie gminy Sędziejowice: https://shorturl.at/uLzHr
Kandydaci: https://wybory.gov.pl/prezydent2025/pl/kandydaci
Podstawowe zasady głosowania:
🔴Aby otrzymać kartę do głosowania, musimy przedstawić komisji wyborczej dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem. Wyborcy mają też możliwość potwierdzania swojej tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel.
🔴W tegorocznych wyborach na karcie do głosowania będzie 13 kandydatów. Nazwiska umieszczane są w kolejności alfabetycznej.
🔴Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce z lewej strony nazwiska wyłącznie jednego, wybranego kandydata.
- Szczegóły
Sport, rekreacja, zdrowie i hołd historii. To wszystko w jednym miejscu podczas III Biegu Śladami Powstańców 1863 r. w Sędziejowicach. W niedzielę 8 czerwca odbędą się zawody dla biegaczy w każdym wieku, amatorów i tych, dla których bieganie to życiowa pasja. Trzy dystanse i atrakcyjny pakiet startowy. Zapisy online trwają do 5 czerwca.
To już trzecia edycja Biegu Śladami Powstańców 1863 r. Dwie poprzednie przyciągnęły setki biegaczy i dały im w kość głównie ze względu na upał. Szczególnie tzw. patelnia, czyli dwukilometrowa odkryta prosta prowadząca do mety zawodów. A jaka będzie pogoda w tym roku? - Na pewno dobra (śmiech). W razie upału mamy odcinki schładzające, biegnące przez nasze piękne lasy. Do tego woda na trasie i w razie potrzeby będzie też kurtyna wodna – wyjaśnia Dariusz Cieślak, Wójt Gminy Sędziejowice, który, podobnie jak w poprzednich edycjach Biegu, również weźmie udział w zawodach.
Bieg ma trzy odsłony. Pierwsza to bieg rodzinny, dedykowany dla dzieci. Tutaj mnie ma klasyfikacji. Ma charakter rekreacyjno-integracyjny i skierowany jest do dzieci i młodzieży poniżej 15 roku życia. Uczestnicy mogą biec z członkami rodziny.
Później poważniejsze bieganie i dystans 5km. Tutaj prowadzone są klasyfikacje osobno dla kobiet i mężczyzn, a także pięcioosobowych drużyn. Trasa biegnie po nawierzchni mieszanej - głównie po szutrze, ale oczywiście nie może zabraknąć asfaltowej „patelni”.
Koronny dystans 10km w znacznie większym stopniu przebiega utwardzonymi nawierzchniami, ale podobnie jak przy pętli 5km, na trasie znajdują się odcinki leśne z luźną nawierzchnią i malowniczym zawrotem nad brzegiem rzeki Grabi.
Zapisy do wszystkich trzech biegów są prowadzone w systemie online. Pod adresem https://shorturl.at/e58cw znajdują się formularze zgłoszeniowe oraz pełny regulamin zawodów. Zapisy w biurze zawodów w dzień zmagań też są możliwe, ale obowiązują limity liczby zawodników, dlatego warto zgłaszać się wcześniej, żeby mieć zagwarantowane miejsce na starcie. A sam start? Jak co roku biegi rozpoczyna wystrzał powstańców, czyli salwa z replik broni powstańczej, której dokonują rekonstruktorzy historyczni z zaprzyjaźnionej grupy Złoty Krzyż.
Do zobaczenia na starcie!