zw2020DSC 0303 Copy 23Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uchwalony ustawą z dnia 3 lutego 2011 r. przez Sejm RP obchodzony jest 1 marca. W czwartek w Łasku oddano hołd wszystkim walczącym o prawdziwie wolną Polskę.

Tego dnia w roku 1951 w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla żołnierzy za męstwo, postawę patriotyczną i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Z tej okazji 28 lutego 2020 r. delegacje władz samorządowych Powiatu Łaskiego, Gmin: Łask, Sędziejowice i Widawy oraz przedstawiciele Związków Kombatanckich i organizacji społecznych złożyli wiązanki kwiatów na Placu 11 Listopada w Łasku pod Pomnikiem Niepodległości.

Gminę Sędziejowice reprezentowali Sekretarz Mirosław Potasiak oraz Przewodniczący Rady Gminy Jarosław Bartczak.