Narodowe czytanie 5Gminna Biblioteka Publiczna w Sędziejowicach po raz kolejny wzięła udział w akcji „Narodowego Czytania”, organizowanej pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki.

­W tym roku czytaliśmy klasykę literatury polskiej „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z sytuacją epidemiczną w kraju, zrezygnowaliśmy z tradycyjnego czytania przed publicznością i nagraliśmy film. Do nagrywania wykorzystaliśmy akt I dramatu.

W czytaniu przed kamerą udział wzięli samorządowcy, pracownicy gminnych jednostek oraz mieszkańcy gminy Sędziejowice. W przebieg wydarzeń w tym fragmencie dramatu wprowadził naszych Czytelników oraz widzów narrator, w którego wcielił sekretarz gminy Mirosław Potasiak. A w samym dramacie? Dobrych rad w sprawie ożenku udzielał Pustelnik - Stanisław Witkowski. W rolę zakochanej w człowieku królowej jeziora Goplany wcieliła się Emilia Tarka. Przed zalotami tej nieziemskiej istoty, skutecznie bronił się Grabiec - wójt gminy Dariusz Cieślak. O idealnej romantycznej kochance marzył Filon w osobie Grzegorza Brożyńskiego (dyrektor GOK). Księciem Kirkorem , oddającym swe serce jednocześnie obu siostrom był skarbnik gminy Grzegorz Dębkowski. Żądną władzy, piękną Balladyną została kierownik ŚDS Agnieszka Papuga. Uosobieniem dobroci pod postacią Aliny - Ewa Bednarek. Symbolem miłości macierzyńskiej objawiła się matka (wdowa) - Barbara Sitarz. Leniwym duszkiem okazał się Chochlik, radny gminny Rafał Krawczyk. A przyczyną całego zamieszania - niedokładnie wypełniając polecenia swojej pani - stał się Skierka, czyli radny Marcin Rzepa.

Premia filmu odbyła się na zakończenie XXII sesji Rady Gminy Sędziejowice przy udziale władz gminy, radnych, sołtysów i zaproszonych gości. Podczas premiery list prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał przewodniczący rady Jarosław Bartczak.

Film można obejrzeć na platformie YouTube.