Grupa kosynierów

Huk wystrzałów, szczęk oręża i wielka historia rozgrywająca się na oczach widzów. „Bitwa pod Sędziejowicami” to zaplanowane na 24 sierpnia widowisko plenerowe i rekonstrukcja wydarzeń sprzed 161 lat, kiedy powstańcy styczniowi pokonali oddział rosyjski na terenie Sędziejowic.

Łącznie w walkach i pokazach ma wziąć udział blisko 60 osób. Walki toczyć się będą zgodnie z prawdą historyczną i Polacy wygrają potyczkę. Bitwa pod Sędziejowicami była bowiem jedną z niewielu zwycięskich batalii w powstaniu styczniowym. Poza rekonstrukcją epizodu bitwy można będzie zobaczyć pokaz umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia powstańców oraz sił carskich. Narrator przybliży też kontekst historyczny bitwy, informacje na temat taktyki walk w XIX wieku, a po rekonstrukcji będzie niepowtarzalna okazja do zrobienia zdjęć z „powstańcami”. Tegoroczne widowisko tradycyjnie już poprowadzi zduńskowolska grupa „Złoty krzyż”, we współpracy z rekonstruktorami z całego kraju.

- Staramy się, aby każdego roku ta rekonstrukcja była w jakiś sposób wyjątkowa, żeby można ją było zapamiętać i żeby widzowie, którzy do nas przyjeżdżają mieli za każdym razem jakąś niespodziankę – mówi Dariusz Cieślak, Wójt Gminy Sędziejowice. - Polegamy na kreatywności rekonstruktorów z grupy Złoty Krzyż. Zawsze coś fajnego proponują. Rok temu była rozbudowana pirotechnika, dwa lata temu pożar. W tym roku też będzie nowość, ale szczegółów oczywiście nie zdradzę – dodaje Cieślak.

Rekonstrukcja odbywa się od 2019 roku. Od 2021 gości na terenie należącym do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sędziejowicach. W malowniczym parku obok dworku Rosyjskiego generała Łazanowa. Budynek ten powstał w połowie XIX wieku, był więc niemym świadkiem wydarzeń z 26 sierpnia 1863 r. Dziś jest izbą pamięci, a jego pomieszczenia na czas rekonstrukcji zmieniają się we wspólne koszary sił carskich i powstańczych, czyli garderoby dla rekonstruktorów.

Obchody rocznicy Bitwy pod Sędziejowicami to jednak nie tylko rekonstrukcja. Całość rozpoczynają oficjalne uroczystości pod pomnikiem powstańców 1863 r. w parku ich imienia w centrum Sędziejowic. To oddanie hołdu poległym, złożenie kwiatów oraz apel i salwa honorowa, którą jak rok temu, oddadzą żołnierze 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Część oficjalna rozpocznie się po godz. 15:00. Około 15:30 uczestnicy uroczystości przemaszerują na teren ZSCKR, gdzie około godz. 16:00 wystartuje widowisko.

Tegoroczne wydarzenie objęli honorowym patronatem Władysław Kosiniak – Kamysz, wicepremier rządu RP, Minister Obrony Narodowej oraz Joanna Skrzydlewska, Marszałek Województwa Łódzkiego.