Piotr Majchrowski i Dariusz Cieślak prezentujący list intencyjny

Rozpoczęły się przygotowania do obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wójtowie gmin Sędziejowice i Lubochnia podpisali list intencyjny o współpracy w tym zakresie. Obie gminy leżą w województwie łódzkim i są historycznie związane z wydarzeniami Powstania Styczniowego.

- Na terenie Gminy Sędziejowice odbywa się corocznie rekonstrukcja wydarzeń bitwy z 1863 roku, która odbyła się na tym terenie. Gmina Lubochnia również prowadzi działania popularyzujące wiedzę o trudnej historii Powstania Styczniowego, tam również toczyły się walki i sądzę, że wspólnymi siłami możemy przygotować obchody, które zainteresują mieszkańców całego województwa łódzkiego – deklaruje Dariusz Cieślak, wójt Gminy Sędziejowice.

Współpraca polegać będzie na podejmowaniu wspólnych inicjatyw, wzajemnej pomocy organizacyjnej oraz obustronnym wsparciu działań promocyjnych wydarzeń związanych ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Wśród planów na 2023 rok są konkursy wiedzy, wzajemne wizyty młodzieży, oraz współpraca przy rekonstrukcji działań militarnych. Celem jest pogłębianie wiedzy na temat lokalnej i narodowej historii.

- O współpracy na tej płaszczyźnie rozmawialiśmy już od pewnego czasu. Cieszę się, że możemy teraz to zakomunikować publicznie i już z pełnym zaangażowaniem rozpocząć przygotowania. Na pewno suma naszych doświadczeń pozwoli godnie i atrakcyjnie uczcić tę okrągłą rocznicę – mówi Piotr Majchrowski, wójt Gminy Lubochnia.

Gminy uzgodniły opracowanie wspólnego znaku graficznego, którym będą sygnowane wydarzenia i inicjatywy związane z obchodami 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.