Logo Krajowej Administracji Skarbowej

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łasku informuje, że w związku z wprowadzonymi rozwiązaniami w Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 - stawki VAT w kasach rejestrujących muszą zostać dostosowane do zmian od 1 lutego 2022 r. na okres sześciu miesięcy, tj. do 31 lipca 2022 r.

Podatnicy sprzedający detalicznie towary, dla których Tarcza 2.0. wprowadza obniżki stawek VAT (żywność, nawozy, paliwa) prowadzący ewidencję sprzedaży tych towarów przy zastosowaniu kas rejestrujących, będą zobowiązani do zmiany przyporządkowania zmienianych stawek na te towary w kasach.

Zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5%, tj. np.

  • mięso i ryby oraz przetwory z nich
  • produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich
  • zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze 
  • niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Właściwego przyporządkowania stawki VAT do danego towaru w kasie rejestrującej może dokonać samodzielnie podatnik lub przy pomocy serwisanta kas, tak aby od 1 lutego 2022r. była możliwa sprzedaż towarów wg właściwych stawek tego podatku.