Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby - warunki zwolnienia z rejestracji
- Szczegóły
- Kategoria: Nieskategoryzowane
Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa
System identyfikacji i rejestracji zwierząt
- Szczegóły
- Kategoria: Nieskategoryzowane
W związku z wejściem w życie z dniem 6 stycznia 2023r. Ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łasku informuje, ze do komputerowej bazy danych ARiMR należy również zgłaszać zwierzęta nowych gatunków
Wydawnie żywności w ramach PO Pomoc Żywnościowa 2014-2020
- Szczegóły
- Kategoria: Pomoc żywnościowa 2014-2020
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sędziejowicach wraz z Towarzystwem Społeczno - Kulturalnym Gminy Sędziejowice informuje, że w dniu 27 stycznia (poniedziałek) 2020 roku będzie wydawana żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa na lata 2014 – 2020 Podprogram 2019.
Pomoc otrzymają osoby i rodziny, które są podopiecznymi tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej i znana jest ich sytuacja materialna. Osoby, które nie są podopiecznymi Ośrodka Pomocy powinny były się zgłosić do Ośrodka w celu udokumentowania swojej sytuacji materialnej zgodnie z wcześniejszą informacją, która była na stronie internetowej gminy oraz były rozesłane informacje do sołectw.
Osoby, które tego nie zrobiły nie są uwzględnione na liście do paczek żywnościowych.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Gminy Sędziejowice do umowy z Bankiem Żywności było zobowiązane przedstawić listę rodzin kwalifikujących się do paczek. Wydawanie żywności będzie się odbywało w pomieszczeniach Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziejowicach od godz. 12.00.
Ponadto, w dniu 28 stycznia (wtorek) 2020 r. o godz. 9.00 odbędą się warsztaty kulinarne w zakresie zdrowego i oszczędnego gospodarowania żywnością dla beneficjentów Programu. Każda osoba korzystająca z pomocy żywnościowej ma prawo udziału w Działaniach Towarzyszących.
Informacja o dofinansowaniu na odbiór i utylizację azbestu za 2020 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sędziejowice
Wójt Gminy Sędziejowice informuje o realizacji zadania dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Historia
- Szczegóły
- Kategoria: Ogólne
Pierwszą wzmiankę o Sędziejowicach znajdziemy już w Bulli Gnieźnieńskiej z 1136, zwanej także „Złotą Bullą”. Początkowo wioska była własnością książęcą, ale w późniejszych latach, z nadania władcy przeszła w posiadanie arcybiskupa gnieźnieńskiego. We wspomnianym wcześniej dokumencie Sędziejowice występują pod nazwą Zandeieuici vel Zandeievici.
Wraz z upływem lat nazwa miejscowości uległa kolejnym zmianom. W XVI wiecznym kopiale znajdziemy fragment mówiący o kościele w Sandzevoievieusis. Nazwa używana dzisiaj pochodzi z końcówki XVIII w.
Miejscowość jest silnie związana z jednym z ważniejszych wydarzeń z okresu powstania styczniowego. W 1863 r. Sędziejowice z rozkazu generała Edmunda Taczanowskiego były miejscem koncentracji wojsk powstańczych. 26 sierpnia na terenie Sędziejowic doszło do starcia oddziałów dowodzonych przez Taczanowskiego i Józefa Oxińskiego z oddziałem kozackim. W walce polegli, prawie cały oddział kozacki i kilku Polaków. O bitwie w Sędziejowicach wiersz napisała Maria Konopnicka "O Zarembie 1863 r. w sierpniu pod Sędziejowicami". Zaczyna się on słowami: "A w Sieradzkiej Ziemi Łokietkowej ziemi Zniósł tam Moskwę Taczanowski Z kosyniery swemi". W dziesiątą rocznice bitwy władze rosyjskie postawiły na mogile poległych Rosjan okazały pomnik z płyt piaskowca wykonany przez warszawskiego kamieniarza Sikorskiego. Mimo upływu czasu pomnik ocalał do dnia dzisiejszego. Stoi przy głównej alejce cmentarza w Sędziejowicach. Nieopodal niego znajduje się również mogiła czterech zabitych powstańców, których imieniem nazwana została szkoła gminna.
W połowie XIX wieku w Sędziejowicach wzniesiono murowany dwór generała Łuzanowa. Przy dworze znajduje się park z aleją grabową oraz licznymi okazami pomnikowych dębów. Aktualnie budowla i park wchodzą w skład kompleksu należącego do Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach.