Wirus COVID-19.

Od soboty 20 marca na terenie całego kraju obowiązywać będą nowe obostrzenia. Kolejny „lockdown” jest spowodowany gwałtownym wzrostem zachorowań na brytyjską odmianę COVID. Również na terenie Gminy Sędziejowice notujemy zwiększoną liczbę zakażeń.

Obostrzenia mają obowiązywać do 9 kwietnia, więc obejmą okres Świąt Wielkanocnych. - W czasie, kiedy tradycyjnie dochodziło do rodzinnych spotkań, zasada dystansu społecznego będzie szczególnie dotkliwa – mówi Dariusz Cieślak, Wójt Gminy Sędziejowice. - Dlatego apeluję o zachowanie zasad bezpieczeństwa i cierpliwość. Pamiętajmy, że choroba potrafi mieć bardzo ostry przebieg. Zachowajmy się odpowiedzialnie wobec naszych bliskich - dodaje Cieślak.

 

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

• hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
• galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
• teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
• kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
• baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
• sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
• stoki narciarskie;
• kluby fitness i siłownie;
• obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. Zaleca się także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.