Grupa osób przysłuchujących się mężczyźnie stojącemu pośrodku.

Pracownia Samorządowa Fundacji Batorego to kontynuacja pilotażowego projektu realizowanego w 2019-2020 roku przez Fundację Batorego we współpracy ze Stowarzyszeniem POLITES pod nazwą Akademia Samorządowa.

Dla kogo jest Pracownia Samorządowa:

radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, samorządowców otwartych na współpracę z mieszkańcami, gotowych na szukanie i testowanie nowych rozwiązań funkcjonowania samorządów, z doświadczeniem uczestnictwa w akcji Masz Głos i/lub współpracujący z organizacjami społecznymi ze swojej gminy lub miasta, gotowych na współpracę z mediami, udział w debacie publicznej, dzielenie się doświadczeniem z innymi uczestnikami projektu, dyspozycyjnych, aby uczestniczyć we wszystkich szkoleniach (stacjonarnych i online) Pracowni Samorządowej.

Co daje udział w Pracowni Samorządowej:

● umiejętność sprawnego posługiwania się prawem samorządowym,

● kompetencje skutecznej komunikacji z mieszkańcami i konsultowania z nimi działań,

● wiedzę z zakresu zarządzania finansami JST,

● świadomość, kiedy w zarządzaniu stosuje się przepisy prawa, a kiedy zwyczaje praktyki.

Ponadto:

● dostęp do specjalistycznej wiedzy ekspertów m.in. z Zespołu Ekspertów Samorządowych Fundacji Batorego,

● wymianę doświadczeń z samorządowcami z całej Polski,

● sieć kontaktów,

● szansę zaprezentowania siebie i swojej gminy na szerszym forum,

● możliwość testowania innowacyjnych rozwiązań w swoim samorządzie.

Udział w Pracowni Samorządowej jest bezpłatny, ale od uczestników oczekujemy zaangażowania, aktywnego udziału w grupach dyskusyjnych, dzielenia się dobrymi praktykami, udziału w szkoleniach stacjonarnych i online.

Harmonogram Pracowni Samorządowej:

● 10 webinariów tematycznych (maj-czerwiec, wrzesień-listopad 2021)

● 2 trzydniowe zjazdy stacjonarne (lipiec-wrzesień 2021)

● wizyty lokalne (lipiec-październik 2021)

● spotkania on-line i wsparcie eksperckie (2021-2022)

● webinaria, zjazdy stacjonarne (2022)

● testowanie rozwiązań dotyczących partycypacji lokalnej oraz usług społecznych (2022)

Jak się zgłosić?

Zapoznaj się z zasadami uczestnictwa w Pracowni Samorządowej i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Kalendarz rekrutacji:

● zgłoszenia: 29 marca – 12 kwietnia 2021 r.

● rozmowy z wybranymi osobami: do 23 kwietnia 2021 r.

● ogłoszenie wyników: 26 kwietnia 2021 r.

Jeśli masz pytania ws. rekrutacji, skontaktuj się z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 536 02 04

Zespół Pracowni Samorządowej:

● Szymon Osowski, prezes Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska, ekspert Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego, specjalista od prawa samorządowego, jawności i praw obywatelskich

● Iwona Karolewska, radna gminy Świecie, sekretarz powiatu

● Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego

● Anna Wawrzyniak, koordynatorka akcji Masz Głos i Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego

● Alicja Zaczek-Żmijewska, koordynatorka ds komunikacji i promocji akcji Masz Głos i Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego

Źródło: Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej