Bezpieczeństwo Narodowe

Straże PożarneUG Sędziejowice

Wycieczka Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sędziejowicach do Warszawy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   
środa, 12 września 2018 12:11

 

Kolejna wycieczka Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sędziejowicach zaplanowana została na dzień 10 września 2018r. Tym razem punktem docelowym była stolica Polski, Warszawa.
Zwiedzanie zaczęło się spotkaniem z przewodnikiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przewodnik przedstawił historię cmentarza, omawiając kolejno jego części i groby.

W kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” pochyliliśmy głowy nad grobami harcerzy – członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Niemałe wrażenie wywarły ustawione na grobach białe brzozowe krzyże z imieniem i nazwiskiem oraz pseudonimem młodych żołnierzy i sanitariuszek.
Idąc alejami cmentarza mijaliśmy groby Marka Kotańskiego, Jacka Kuronia, Ireny Szewińskiej, Władysława Kopalińskiego, Jana Machulskiego, Zbigniewa Religi, Waldemara Milewicza, następnie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kamili Skolimowskiej oraz wielu innych ważnych dla Polski osobistości. Idąc w zadumie dotarliśmy do Kwatery Smoleńskiej pod odsłonięty 10 listopada 2010 roku pomnik, wystawiony ku czci ofiar katastrofy polskiego TU-154 w Smoleńsku. Integralną częścią upamiętnienia są znajdujące się tam groby 28 ofiar katastrofy.
Ta niezwykła lekcja historii i wspomnień wywołała refleksje o śmierci i zadumę nad sensem życia…

Kolejnym punktem zaplanowanym na poniedziałkową wycieczkę był najnowocześniejszy stadion w Polsce - PGE Narodowy. Został wybudowany w latach 2008 -2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia przed Piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012. Idąc trasą nazwaną „Piłkarskie emocje” poznaliśmy miejsca, które na co dzień możemy widzieć jedynie na ekranie telewizora. W szatniach przeznaczonych dla piłkarzy mogliśmy usiąść na miejscach Roberta Lewandowskiego, Grzegorza Krychowiaka czy Arkadiusza Milika. Jednak największe wrażenie zrobiła na zwiedzających płyta główna oraz strefa kibica. 58 500 miejsc, 69 lóż, 4 ogromne telewizory o powierzchni 54 m. kwadratowych każdy, ogromny dach stadionu sprawiają, że obiekt jest niezwykły, a na zwiedzającym robi niesamowite wrażenie.

Przyszedł wreszcie czas na obiad i chwilę odpoczynku. Przerwa nie była jednak długa, ponieważ program był jeszcze długi, a wieczór coraz bliżej.

Czekało już na nas Stare Miasto. Przewodnik przyspieszył tempo, ponieważ chciał jeszcze dużo pokazać i jeszcze więcej opowiedzieć. Nieco zmęczeni dzielnie podążaliśmy od Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy obejrzeć piękną zmianę warty, idąc przez Plac Józefa Piłsudskiego na Krakowskie Przedmieście; zatrzymując się na chwilę przed Hotelem Bristol i Pałacem Prezydenckim.

Dotarliśmy na Plac Zamkowy, gdzie w promieniach słońca lśniła Kolumna Zygmunta i niezwykły Zamek Królewski. Spacerując, udaliśmy się do Syrenki Warszawskiej. Wracając, obejrzeliśmy z zewnątrz przepiękny Teatr Narodowy I Operę Narodową, słuchając nieustannie opowieści Pana przewodnika Wojciecha, który w ciekawy sposób opowiadał o wszystkich kolejnych zabytkach stolicy, jej historii, przeplatając niejednokrotnie swoje wypowiedzi anegdotami i ciekawostkami dotyczącymi najważniejszych wydarzeń i osobistości historycznych.

Piękna pogoda, niezwykła atmosfera i atrakcje sprawiły, że wrześniowy poniedziałek na długo zostanie w pamięci uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sędziejowicach.

 

Poprawiony: środa, 12 września 2018 13:46