XIX Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „INTEGRACJA – SĘDZIEJOWICE 2017” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam   
środa, 20 września 2017 14:18

 IMG 1823 Wspaniali  goście, piękna pogoda, dobre humory i cudowna zabawa – to wszystko podczas XIX  Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „INTEGRACJA – SĘDZIEJOWICE 2017”, który odbył się 14 września w Sędziejowicach. Tegoroczny przegląd był wyjątkowy, ponieważ obchodzono w roku Jubileuszu 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy.  W spotkaniu wzięły udział osoby niepełnosprawne z województwa łódzkiego- uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy w: Łasku, Dąbrowie Widawskiej, Ostrówku,  Pabianicach,  Zduńskiej Woli, oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w  Chorzeszowie. Honorowy patronat nad imprezą objął Pan Jerzy Kotarski – Wójt Gminy Sędziejowice.

  Swoją obecnością zaszczycili nas: P. Aleksandra Gabryjączyk – kierownik PCPR w Łasku władze samorządowe: P. Jerzy Kotarski – wójt Gminy Sędziejowice, zastępca wójta, sekretarz Gminy Sędziejowice P. Mirosław Potasiak, ks. kan. Grzegorz Każmierczak, P. Dariusz Cieślak – przewodniczący Rady Gminy Sędziejowice wraz z radnymi: P. Sylwią Rozwód oraz P. Władysławem Kraszewskim, skarbnik Gminy P. Grzegorz Dębkowski, P. Aneta Derbich – zastępca skarbnika, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych: P. Barbara Gawor – dyr. ZSO Nr 1 w Sędziejowicach, P. Krzysztof Jaworski – dyr. ZS w Marzeninie, P. Grzegorz Brożyński - dyr. GOK, P. Beata Magdziak- dyr. GBP, P. Aleksandra Andrysiak – kier. GOPS, P. Arkadiusz Borowiecki – zastępujący  kier. GJUK oraz P. Urszula Pasowska – inspektor ds. społecznych w UG Sędziejowice, a także osoby  P. Krystyna Komorowska były kier. ŚDS, P. Zdzisław Błoński – b. wójt, P. Sławomir Tralewski – b. sekretarz oraz P. Bogdan Stępień – b. kierowca ŚDS.

  Po powitaniu przez kierownika ŚDS i przedstawieniu historii domu wręczono podziękowania tym, którzy przyczynili się do jego powstania ale również i tym, którzy dziś współpracują i wspierają działalność domu. Następnie gospodarz gminy Pan Jerzy Kotarski przywitał uczestników spotkania w imieniu całego samorządu. Złożył życzenia z okazji Jubileuszu 20-lecia ŚDS. Wyraził ponadto swoje uznanie dla wszystkich twórców dzieł  i ich talentów, zaś opiekunom i wychowawcom podziękował za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych.  Życzył jednocześnie wielu wspaniałych chwil i dobrej zabawy na gościnnej ziemi sędziejowickiej. Gratulacje i życzenia składali również przedstawiciele zaprzyjaźnionych  placówek, przewodniczący RG oraz kierownicy gminnych jednostek.

  Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu, którym gospodarze spotkania poczęstowali wszystkich gości. Tradycyjnie uczestnicy spotkania prezentowali swoje umiejętności na scenie. Imprezie towarzyszyła wystawa prac przywiezionych do Sędziejowic z poszczególnych ośrodków, które powstają podczas zajęć z osobami niepełnosprawnymi. 

  Dużym powodzeniem, szczególnie wśród najmłodszych, cieszyły się bańki mydlane, zabawy ze szczudlarzem, malowanie twarzy i wykonywanie najróżniejszych rzeczy z kolorowych balonów. Nie zabrakło oczywiście wspólnych tańców w dyskotekowych rytmach, oraz słodkości i tradycyjnego sędziejowickiego bigosu. Wszyscy bawili się znakomicie, we wspaniałej rodzinnej atmosferze.

  Kolejne spotkanie i prezentacja talentów osób niepełnosprawnych spowodowały, że zniknęły wszystkie bariery i podziały. Dzięki występom i twórczości uwolniła się radość i zatarły się wszystkie różnice. Chociaż na chwilę zapomniano o cierpieniu i smutku. Najważniejsze stało się poczucie więzi, że wszyscy jesteśmy tacy sami, podobnie myślimy i interesują nas podobne rzeczy. I chociaż każdy ma potrzebę bycia wyjątkowym, to jednak niczym byłaby nasza wyjątkowość bez innych ludzi.

Agnieszka Papuga

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz (Historia ŚDS w 20-lecie istnienia.pdf)Historia ŚDS w 20-lecie istnienia.pdf 59 Kb