zsr sędziejowiceZespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach dołączy od 1 stycznia 2022 r. do grupy szkół resortowych. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podpisał dziś dokument, na mocy którego Powiat Łaski przekaże prowadzenie szkoły rolniczej w Sędziejowicach z województwa łódzkiego.

Liczę, że wzorem już przejętych od samorządów 59 szkół rolniczych, szkoła z Sędziejowic także zyska możliwość poszerzenia i unowocześnienia swojej bazy dydaktycznej. Otworzy się na szeroką współpracę z wyróżniającymi się gospodarstwami rolnymi, pracodawcami i przedsiębiorcami, będzie mogła wymienić doświadczenia z podobnymi szkołami za granicą – powiedział minister Grzegorz Puda.

Działania przejęcia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach aktywnie wspierał poseł na Sejm RP Piotr Polak.

Szkoła ma długą tradycję kształcenia rolniczego, niedawno obchodziła 95-lecie swojego istnienia. Obecnie uczniowie, którzy w większości pochodzą z obszarów wiejskich, zdobywają wiedzę na różnych kierunkach związanych z rolnictwem, eksploatacją i obsługą maszyn rolniczych, agrobiznesem, architekturą krajobrazu, a także z gastronomią. W procesie kształcenia zawodowego placówka wykorzystuje szkolne gospodarstwo rolne, które może stać się atutem w jej dalszym rozwoju.

Ciągły rozwój techniki i technologii stosowanych w branży rolniczej i przetwórstwie rolno-spożywczym, zmieniające się oczekiwania konsumentów, a także wzrost jakości życia na wsi powodują, że szkolnictwo rolnicze zyskuje nową rolę i coraz większe znaczenie. Dlatego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejmując kolejne szkoły rolnicze, tworzy sieć szkół na wysokim poziomie kształcenia, o łatwym dostępie w regionach rolniczych. Dzięki temu zyskuje większy i  bezpośredni wpływ na poziom przygotowania zawodowego przyszłych rolników i producentów rolnych, umożliwiając właściwe konkurowanie na rynkach zbytu w kraju i za granicą.

źródło: MRiRW