koronawirus6Od 8 sierpnia w 19 powiatach mają obowiązywać nowe obostrzenia. Dotyczy to tych terenów, w których zanotowano wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w ostatnich dwóch tygodniach. Zmiany dotyczą m.in. zasad zasłaniania ust i nosa, a także zmniejszenia limitu osób w restauracjach, sklepach czy na imprezach. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji.

Wprowadzone zostają nowe zasady bezpieczeństwa, ale tylko w wybranych obszarach. Są to miejsca, w których wzrost zakażeń jest większy niż w pozostałych częściach Polski. Taka sytuacja dotyczy obecnie 19 powiatów z województw śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Dodatkowo podzielone zostały na dwie strefy: żółtą i czerwoną – z różnym zakresem obostrzeń. Pozostałe powiaty, które oznaczone są kolorem zielonym, obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.

Dzisiaj do konsultacji publicznych ma trafić projekt rozporządzenia wprowadzający regionalne obostrzenia w wybranych powiatach. Przepisy mają obowiązywać od soboty 8 sierpnia.

W jakich powiatach wprowadzono dodatkowe obostrzenia?

9 powiatów zakwalifikowaliśmy do strefy czerwonej, w której zasady bezpieczeństwa są najbardziej rygorystyczne. Są to powiaty:

• ostrzeszowski (woj. wielkopolskie)
  • nowosądecki (woj. małopolskie)
  • Nowy Sącz (woj. małopolskie)
  • wieluński (woj. łódzkie)
  • pszczyński (woj. śląskie)
  • Ruda Śląska (woj. śląskie)
  • rybnicki (woj. śląskie)
  • Rybnik (woj. śląskie)
  • wodzisławski (woj. śląskie)

Do strefy żółtej, w której obostrzenia będą mniejsze, zaliczyliśmy 10 powiatów. Są wśród nich powiaty:

• wieruszowski (woj. łódzkie)
  • Jastrzębie Zdrój (woj. śląskie)
  • jarosławski (woj. podkarpackie)
  • Żory (woj. śląskie)
  • kępiński (woj. wielkopolskie)
  • przemyski (woj. podkarpackie)
  • cieszyński (woj. śląskie)
  • pińczowski (woj. świętokrzyskie)
  • oświęcimski (woj. małopolskie)
  • Przemyśl (woj. podkarpackie)

Nowe zasady bezpieczeństwa – najważniejsze zmiany

W wyznaczonych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia, które dotyczą m.in.: obowiązku noszenia maseczek, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu.

Szczegóły dotyczące nowych zasad znaleźć można na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Strefy zielone – dotychczasowe zasady wciąż obowiązują

Nowe reguły dotyczą jedynie wybranych powiatów. W pozostałych miejscach nadal obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa. Pamiętaj – epidemia wciąż trwa, dlatego wciąż musimy być ostrożni.

O czym warto pamiętać?

• Zachowuj 1,5-metrowy dystans społeczny.
  • Zasłaniaj usta i nos, kiedy nie możesz utrzymać odpowiedniej odległości od innych, kiedy jesteś w sklepie lub komunikacji miejskiej.
  • Często myj ręce i unikaj dotykania twarzy.
  • Pobierz aplikację ProteGO Safe.

ProteGo Safe pomaga minimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mówi nam, czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną. Więcej informacji o działaniu aplikacji znajdziesz na: https://www.gov.pl/web/protegosafe.