Bibliotekarze ustawieni w rzędzie podczas odbierania listów życzeniami

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Sędziejowicach odbyły się obchody Dnia Bibliotek i Bibliotekarza. W trudnym czasie pandemii czytelnictwo jest jedną z niewielu dziedzin, które nie przeżywają załamania.

Sędziejowicka biblioteka działa bez większych zakłóceń. Co prawda możliwości obsługi czytelników są znacząco ograniczone, ale bibliotekarze przyjmują zamówienia na książki online, telefonicznie, pomagają też na miejscu osobom oddającym książki w wyborze kolejnych lektur.

- Biblioteka jest publiczna i mamy bardzo szeroką ofertę, tak, żeby każdy znalazł dla siebie ciekawą książkę. Obserwujemy jednak zwiększone zainteresowanie niektórymi gatunkami. Jak w każdej dziedzinie życia pojawiają się mody i nie inaczej jest z literaturą – tłumaczy Wit Leśniewicz, dyrektor sędziejowickiej biblioteki.

- Kryminały i thrillery są obecnie bardzo poczytne. Można wręcz zauważyć wyodrębnianie się jak gdyby podgatunku kryminału z elementami psychologicznymi, który ma ogromną popularność wśród żeńskiej części czytelników – zauważa „pandemiczne” trendy Dorota Burzyńska, pracownica biblioteki.

Obostrzenia ograniczają funkcje biblioteki nie związane wyłącznie z wypożyczaniem książek, jednak pozytywne trendy średniej zachorowań na COVID-19 i zapowiedzi zniesienia obostrzeń pozwalają snuć plany na cieplejszą porę roku. Jeśli sytuacja będzie dobra, mieszkańcy gminy latem znajdą na dziedzińcu wewnętrznym biblioteki przyjemne miejsce do spotkań i dyskusji przy, i o książce.