Inwestycje gminne 2010 r. PDF Drukuj Email
czwartek, 04 listopada 2010 13:00

ugs-logo-newInwestycje gminne 2010 r.

Ten rok jest ostatnim z lat, które obejmowała przyjęta w 1997r. „Strategia rozwoju Gminy Sędziejowice do 2010 roku”. Uzupełniały ja dokumenty przyjęte w okresie późniejszym: ”Plan rozwoju lokalnego Gminy Sędziejowice na lata 2004-2013” (zmiana w 2009 r.), „Program inwestycyjny Gminy Sędziejowice na lata 2003-2008”, plany odnowy miejscowości: Sędziejowice, Marzenin, Podule i Osiny oraz budżety Gminy na poszczególne lata. Zadania określone w tych dokumentach w zdecydowanej większości zostały zrealizowane . W znacznym stopniu pomogły w tym środki europejskie i krajowe pozyskane na wdrożenie poszczególnych projektów. Oto zadania, które znalazły się na liście inwestycji realizowanych w bieżącym roku.

1. Przebudowa drogi przez wieś Kustrzyce wraz z wykonaniem nawierzchni asfaltowej na odcinku 0,7km. Koszt całkowity zadania wynosi 143 340 zł. Uzyskano dofinansowanie Zarządu Województwa Łódzkiego z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w wysokości 44.000 zł. Zadania zrealizowano i przekazano do użytkowania.
  2. Przebudowa drogi Lichawa-Kamostek wraz z wykonaniem nawierzchni asfaltowej na odcinku 1,176 km. Koszt całkowity wyniósł 262 545zł. Uzyskano dofinansowanie Zarządu Województwa Łódzkiego z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w wysokości 73 000zł. Zadanie zrealizowano i oddano do użytkowania.
  3. Urządzenie Centrum i Placu Różanego w Marzeninie.Realizacja tego zadania jest rozłożona na 2 lata. Dotychczas wykonano i przekazano do eksploatacji I etap polegający na urządzeniu placu między remizą OSP i budynkach Zespołu Szkół w Marzeninie 753m2 z kostki brukowej i 200m2 z płyt ażurowych. Dotychczas poniesiono koszt w wysokości 105 693 zł. Całość zadania obejmuje wykonanie jeszcze w roku 2011 utwardzenia kostką brukową 767m2 terenu przy kościele i Placu Różanego oraz ułożenie 211m2 płyt ażurowych pod miejsca postojowe. Planowane dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniesie 125 694 zł a całkowity koszt inwestycji 204 463 zł.
  4. Budowa boiska sportowego przy Zespole Szkół w Marzeninie. Wykonano prace wykończeniowe wartości 12 083 zł. Budowa podstawowych urządzeń sportowych sfinansowana była w latach poprzednich, także z dofinansowaniem ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 100.000 zł (koszt całkowity ponad 500.000 zł).
  5. Termomodernizacja i rozbudowa budynku Ośrodka Zdrowia w Sędziejowicach wraz z zagospodarowaniem terenu.

28 lipca 2010r przekazano obiekt do użytkowania. Całkowity koszt zadania wyniósł 1 272 892 zł. Całość kosztów poniosła Gmina. Złożono wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na wartość 201 330 zł. Po pozytywnej ocenie formalnej i merytorycznej, zadanie zostało umieszczone na liście rezerwowej. W ramach prowadzonych prac wykonano m.in. pokrycie dachu papą termozgrzewalną, dokonano wymiany okien w całym budynku, dobudowano klatkę schodową wraz z windą dla niepełnosprawnych, ogrodzono i oświetlono teren, wykonano z kostki brukowej drogi wewnętrzne i miejsca postojowe, ocieplono budynek styropianem. Wewnątrz wykonano remont generalny pomieszczeń.

6. Trwa budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej wraz z przyłączami i przepompowniami w miejscowości Bilew. Całkowity koszt szacowany jest na kwotę około 3.200.000 zł. Przewidywana jest dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 1.022.253 zł i z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej w Łodzi – 329.000 zł. Pozostała część kosztów poniesie gmina. Zostanie wykonane łącznie ok. 9 km sieci kanalizacyjnej grawitacyjnej i ciśnieniowej, 771 m wodociągu, 3 przepompownie, do kanalizacji przyłączonych zostanie 69 budynków. O ile nie nastąpią nieprzewidziane okoliczności, prace zostaną zakończone do końca listopada 2010.

7. W końcowym etapie realizacji jest budowa świetlicy wiejskiej w Osinach. Całkowity koszt wyniesie około 335.000 zł. Przewidywane dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich to 194.936 zł. Powstanie budynek świetlicy o kubaturze ok. 707 m3, wykonane zostanie ogrodzenie i utwardzenie terenu kostka brukową, a także wykonane przyłącze energetyczne, wodociągowe oraz kanalizacja wraz z osadnikiem.

8. W ramach projektu pn. „Wsparcie systemu ratowniczo – gaśniczego powiatu łaskiego poprzez zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP Pruszków „ gmina dokonała zakupu dla OSP Pruszków samochodu marki Mercedes Benz Atego 1329 AF wraz z wyposażeniem. Zadanie zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w wysokości 585.471,14 zł, a całkowita jego wartość wyniosła 797.439,58 zł.

Poprawiony: czwartek, 04 listopada 2010 13:44