Ukraińscy goście w Sędziejowicach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam   
wtorek, 13 marca 2018 20:19

P30639206 marca Sędziejowice odwiedziła 15-osobowa grupa ukraińskich nauczycieli, dyrektorów szkół, kierowników wydziałów oświaty oraz ośrodków metodycznych z obwodu charkowskiego. Delegacja z Ukrainy spędziła  cały tydzień w województwie łódzkim odwiedzając szkoły, urzędy gmin, ośrodki doskonalenia nauczycieli i inne instytucje i organizacje oświatowe, wybierając na swej trasie także naszą gminę. Wizyta zagranicznych gości odbywała się dzięki Fundacji Solidarności Międzynarodowej, która to na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych od kilku lat aktywnie wspiera reformy decentralizacyjne na Ukrainie. Jednym z elementów reformy jest decentralizacja oświaty, wzmocnione ukraińskie gromady przejmują zadania oświatowe wzorując się na polskim modelu.

Pierwszym etapem wizyty było 3-godzinne spotkanie z władzami i kierownikami jednostek gminnych w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury. Zgodnie z harmonogramem po oficjalnym przywitaniu gości przez wójta Jerzego Kotarskiego odbyła się przedstawiona przez sekretarza prezentacja naszej gminy oraz zadań oświatowych realizowanych przez gminę z uwzględnieniem zmian sieci szkół od 1983 r.. Następnie uczestnicy zadawali szereg pytań dotyczących organizacji, zadań, zatrudniania czy finansowania oświaty oraz poruszali problemy takie jak optymalizacja sieci szkolnej, strategii oświatowych, czy edukacji pozaszkolnej.

Podczas pobytu w obiekcie  goście w przerwie zwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy oraz zapoznali się z działalnością Gminnej Biblioteki Publicznej.

Po wspólnym obiedzie goście w obecności wójta przemieścili się pieszo przez centrum Sędziejowice, udając się do Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Sędziejowicach, gdzie zostali przywitani przez dyrektora i szkolną społeczność. Na początku odbył się koncert patriotyczny zaprezentowany przez różne grupy wiekowe uczniów szkoły. Jednym ze wzruszających momentów było zaprezentowanie przez  Anielkę Łoniewską pieśni w języku ukraińskim. Następnie wszyscy z dużym zainteresowaniem zwiedzili pracownie specjalistyczne oraz całą szkołę. Na zakończenie goście zostali poczęstowani domowymi ciastami, a dyrekcja szkoły przekazała upominki w postaci pięknych stroików wielkanocnych wykonanych własnoręcznie przez dzieci.
Sądząc po znakomitych nastrojach ukraińskich gości zapewne wizyta w naszej  gminie spełniła ich zamierzone oczekiwania, a również dla nas stanowiła ważny sprawdzian  gotowości dzielenia się z innymi wszystkim co najlepsze.

Mirosław Potasiak

https://drive.google.com/drive/folders/1svCvvlbcCjkdyup2lTR1LcQcPZrwvUXY?usp=sharing

https://www.facebook.com/1593394544209022/photos/pb.1593394544209022.-2207520000.1520846507./2008565539358585/?type=3&theater

 

Poprawiony: wtorek, 13 marca 2018 20:36