Dożynki Wojewódzkie 2017 w Gminie Sędziejowice PDF Drukuj Email
wtorek, 29 sierpnia 2017 07:59

DSC03448Gminie Sędziejowice przyznano status organizatora Dożynek Wojewódzkich w 2017 zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Łódzkiego. Dożynki,które odbyły się 27 sierpnia 2017 r. zostały zorganizowane w partnerstwie z Marszałkiem Województwa Łódzkiego oraz Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. W historii Sędziejowic były one trzecim tak doniosłym wydarzeniem.Jak podają źródła, dożynki o charakterze wojewódzkim w Sędziejowicach miały miejsce dotychczas dwa razy: w 1933 r. i 1935 r.

Tegoroczne dożynki przywiodły do Sędziejowic ogromną rzeszę sympatyków tradycji i dobrej zabawy z całego województwa. Korowód  dożynkowy sformowany w centrum Sędziejowic rozpoczął powóz ze Starostami dożynek, którym towarzyszył marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz wójt Gminy Sędziejowice Jerzy Kotarski. Dalej ustawiły się delegacje wieńcowe, zespoły w strojach ludowych, poczty sztandarowe Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, ochotniczych straży pożarnych, partii politycznych oraz szkół, zaproszeni goście i mieszkańcy województwa. Przemarszowi korowodu akompaniowała strażacka orkiestra  Druh z OSP Sędziejowice. Mszę świętą dziękczynną w kościele parafialnym w Sędziejowicach koncelebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej  j.e. ks. biskup Ireneusz Pękalski w asyście duszpasterza rolników ks. Jarosława Leśniaka oraz proboszcza parafii Sędziejowice ks. kan. Dariusza Chlebowskiego. Starostowie dożynek przekazali biskupowi chleb oraz dary.

Po mszy korowód udał się na plac dożynkowy. Orkiestra Druh odegrała hymn Polski. Część obrzędową rozpoczął tradycyjnym polonezem zespół pieśni i tańca „Dzieci z Doliny Grabi” z Zespołu Szkół w Marzeninie. Wójt Jerzy Kotarski przywitał licznie przybyłych uczestników dożynek a marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień skierował słowa uznania do wszystkich, którzy w trudzie pracują na wspólny polski chleb. Starostami tegorocznych dożynek uhonorowano: Wioletę Janiak z Bilewa, prowadzącą wraz z mężem 60 ha gospodarstwo specjalizujące się w chowie bydła mlecznego i opasowego oraz Romana Mielczarka z Siedlec gospodarującego wraz z żoną na 41 ha gruntów, produkując rocznie blisko 1200 tuczników. Dokonali oni uroczystego wręczenia chleba marszałkowi województwa gospodarzowi dożynek,  który oznajmił, że będzie go dzielił sprawiedliwie, by wystarczyło dla wszystkich. Następnie  symbolicznie przekroił chleb, po czym wraz z sołtysami z gminy Sędziejowice częstował dożynkowych gości.

Na dożynki zgłosiło się 17 delegacji wieńcowych. Symbolicznie zostały wręczone  wieńce:  gospodarzowi dożynek marszałkowi WŁ P. Witoldowi Stępniowi – przygotowany przez gminę Sędziejowice, prezesowi IR WŁ Bronisławowi Węglewskiemu – przygotowany przez Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie, staroście łaskiemu w/z wicestaroście P. Markowi Krawczykowi - przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim oraz wójtowi Gminy Sędziejowice – przygotowany przez  KGW w Zdunach w towarzystwie łowickiej kapeli ludowej z gminy Kiernozia (II miejsce w konkursie wieńców). Zebranym zaprezentowano też pozostałe wieńce: z gminy Widawa z sołectwa Dąbrowa Widawska i Parafii Podwyższenia Krzyża (wyróżnienie), z gminy Zapolice – ze Stowarzyszenia „Zapoliczanki”, sołectwa Woźniki, sołectwa Rembieszów Kolonia oraz KGW „Ptaszkowiczanki” (I miejsce), z Gminy Łask (wyróżnienie), z Gminy Osjaków – zespoły folklorystyczne (wyróżnienie), z Gminy Uniejów, z gminy Mokrsko – KGW Ożarów (III miejsce), także z gminy Sędziejowice – sołectw w Dobrej, Kustrzycach i Pruszkowie. Podziękowania delegacjom składali organizatorzy dożynek a ocenę wieńców koordynowała Anna Doliwa – prezes LGD „Dolina Rzeki Grabi”.

Podczas dożynek wystawione zostały stoły dożynkowe serwujące w ramach degustacji regionalne specyfiki. Ich oceny dokonała wyłoniona komisja pod przewodnictwem marszałka WŁ, przyznając I miejsce Gminie Sędziejowice, II miejsce – OSM Łask, III miejsce – Gminie Sławno, zaś wyróżnienia uzyskały: Gmina Gomulice, Powiat Łódzki Wschodni – KGW Kurowice, a także Koła Łowieckie. Nagrodami zarówno w konkursie wieńców jak też stołów dożynkowych był funkcjonalny sprzęt gospodarstwa domowego.

W części artystycznej wystąpiły kolejno: zespół taneczny z zaprzyjaźnionej gminy Radzovce na Słowacji, kapela ludowa „Grabianie”, grupa teatralna ze Stowarzyszenia Złoty Krzyż w Zduńskiej Woli z widowiskiem „Epizody Powstania Styczniowego w Sędziejowicach,  grupa folklorystyczna „Rajka” z Bełchatowa, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka”,  Zespół Pieśni i Tańca „Bałdrzychowianie”, Zespół Ludowy z Burzenina oraz grupa marżonetkowa ze Strzelc Wielkich. Wieczorem liczna widownia wspaniale bawiła się z gwiazdą wieczoru Mateuszem Mijalem i Liberem, z którą wystąpił też wójt Jerzy Kotarski z podziękowaniami dla wszystkich uczestników dożynek. Później pokazem tańca z ogniem publiczność oczarowała grupa „Teatr Na Co-Dzień”, po czym odbyła się zabawa dożynkowa z zespołem Alians.

Ocenia się, że w dożynkach w ciągu całego dnia uczestniczyło ponad dwa tysiące osób.

autor: M. Potasiak

Fotorelacje z dożynek na innych portalach internetowych:

1. http://www.nasze.fm/news,26060

2. http://lask.com.pl/aktualnosci/dozynki-wojewodzkie-w-sedziejowicach/

3. http://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/do%C5%BCynki-wojew%C3%B3dzkie-2017-%E2%80%93-s%C4%99dziejowice

Poprawiony: piątek, 08 września 2017 09:28