Bezpieczeństwo Narodowe

Straże PożarneUG Sędziejowice

"Fundusze sołeckie - szansą dla wsi" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   
czwartek, 30 września 2010 12:29

fundusze_soleckieOd czerwca br. Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów rozpoczęło realizację projektu pn. ,,Fundusze sołeckie – szansą dla wsi”. Został on dofinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach ,,Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”.

Stanowi kontynuację projektu pn. ,,Fundusz sołecki - nowe możliwości rozwoju wsi", realizowanego w latach 2009-2010 r. Przeprowadzone dotychczas działania w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej dla przedstawicieli środowisk wiejskich na terenie Polski, dowiodły, że jest to znacznie za mało w odniesieniu do zgłaszanych potrzeb edukacyjnych. Potwierdzenie ogromnego zainteresowania szkoleniami stanowią licznie kontakty telefoniczne i e-mailowe od sołtysów,  przedstawicieli organizacji działających na terenach wiejskich, którzy zgłaszają chęć współpracy przy ich organizacji w swojej gminie czy powiecie. Duża ilość pytań, odnośnie funduszy sołeckich kierowanych jest również do redakcji ,,Gazety Sołeckiej".
W ramach projektu ,,Fundusze sołeckie – szansą dla wsi” prowadzone będą działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym tj. warsztaty szkoleniowe dla trenerów specjalizujących się w doradztwie związanym z rozwojem obszarów wiejskich oraz spotkania informacyjno-animacyjne dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz liderów wiejskich, zainteresowanych realizacją działań, mających na celu budowę i ulepszanie najbliższego otoczenia, dzięki wykorzystaniu istniejących możliwości finansowych pochodzących z funduszy sołeckich. Projekt przewiduje również wydanie publikacji wraz z płytą CD oraz uruchomienie serwisu informacyjnego - www.funduszesoleckie.eu. Istotny element serwisu stanowi FORUM - miejsce, gdzie możliwe będzie prowadzenie przez użytkowników dyskusji on-line, kierowanie pytań do specjalistów, wymiana informacji między sobą, czy tworzenie tematów dyskusji.
Celem projektu jest podniesienie skuteczności wykorzystania dostępnych środków finansowych pochodzących z funduszy sołeckich, instrumentów wyodrębnionych w budżetach gmin, służących wsparciu rozwoju obszarów wiejskich na terenie Polski, poprzez:
• dostarczenie jasnej, aktualnej informacji i wiedzy uczestnikom spotkań informacyjno-animacyjnych oraz użytkownikom utworzonego w ramach projektu serwisu informacyjnego www.funduszesoleckie.eu, na temat celu i istoty gminnego funduszu sołeckiego, trybu jego tworzenia i rozliczania itp.,
• wskazanie adresatom projektu przykładów możliwości wykorzystania środków finansowych pochodzących  z w/w funduszy,
• zachęcanie do podejmowania inicjatyw, służących poprawie lokalnych warunków
i jakości życia na wsi oraz
• wypracowanie z grupą doświadczonych trenerów (na podstawie pozyskanej przez nich wiedzy i zdobytych doświadczeń) kierunków i metod działań jakie powinny zostać podjęte w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów z realizacji zaplanowanych działań
w ramach projektu.

Adresaci projektu:

- mieszkańcy wsi, w szczególności lokalni liderzy, sołtysi i członkowie organizacji pozarządowych działających na wsi,
- przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego,
- środowiska wiejskie zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich, w tym liderzy Grup Odnowy Wsi i Lokalnych Grup Działania,
- doświadczeni trenerzy specjalizujący się w doradztwie związanym z rozwojem obszarów wiejskich.

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie dotyczące kwestii merytoryczno-graficznej serwisu. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie stanie się on źródłem bogatej, praktycznej wiedzy, która w konsekwencji przyczyni się do mobilizacji i aktywizacji społeczności wiejskich, w kierunku podejmowania inicjatyw społecznych, służących rozwojowi naszych małych ojczyzn.


Grażyna Sędziak
Kierownik projektu

W sprawie działań realizowanych w ramach projektu prosimy o kontakt
z następującymi osobami:

- Grażyna Sędziak – tel./fax. 63 243 75 80, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

- Joanna Kukulska - tel./fax. 63 243 75 80, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Poprawiony: czwartek, 30 września 2010 13:56
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież